STEM

 


STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei ESF+ politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.2.1. pasākuma projekts

"Kvalitatīvas un mūsdienīgas izglītības īstenošana pirmsskolas, pamata un vidējās izglītības pakāpē"

Īstenošanas laiks līdz 2028.gada 31.maijam.

Projekta mērķis

Nodrošināt bērniem un jauniešiem iespēju apmeklēt norises STEM jomā un pilsoniskās līdzdalības (PL) jomā, kas sekmē mācību satura sasniedzamo rezultātu un mērķu sasniegšanu, lai mācību procesā dažādotu mācīšanās pieredzi, efektīvāk sasaistītu mācību teoriju ar praksi, veicinātu izpratni par minēto jomu darba tirgus prasībām, radītu interesi par šo jomu apgūšanu un sekmētu turpmāku mācīšanās izvēli minētajās jomās.

Organizētā izglītojoša praktiska nodarbība ar mērķi:

  • · plašākai mācīšanās pieredzei,
  • · mācību satura tematu padziļinātai apguvei,
  • · pētniecības prasmju, problēmu risināšanas un loģiskās domāšanas attīstīšanai,
  • · aktīvai līdzdalībai, intereses un izpratnes veicināšanai ilgtermiņā,
  • · ietver reālās dzīves piemērus vai profesiju iepazīšanu,
  • · motivē izglītojamo turpmākai izglītībai un karjerai.
  •  

Par norisēm

Norises saturs saistīts ar izglītības programmās apgūstamo mācību saturu, sasaistot mācību teoriju ar praksi, lai izglītojamais iepriekš apgūtās zināšanas un prasmes piedzīvotu reālās un praktiskās situācijās.

Norises izvēles pamats - mācību saturs, sasniedzamais rezultāts mācību priekšmetā vai jomā, atbilstoši izglītojamo vecuma posmam.

Izglītojamie norises apmeklējumam sagatavojas saņemot ievirzi, iedvesmojoties, atsaucot atmiņā iepriekš apgūto. Iespējas turpināt izmantot apgūto mācību procesā arī pēc norises apmeklējuma.

Norise ir tēmas apguves daļa. Būtiska ir skolēnu un pašpārvaldes iesaistīšanās sagaidot un pavadot viesus izglītības iestādē. Izglītojamo pieredze veidojas ne tikai norises laikā. 


16.02.,18.02. un 19.02. 2026. Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 ietvaros devāmies mācību ekskursijā SIA Rīgas ūdens, norises ID 2025/2/STEM/51 “Ūdens cietības analīze

      

Skolēni ar interesanti iesaistījās ūdens paraugu pētīšanā laboratorijā un ūdens degustācijā. Izglītojoša ekskursija par ūdens attīrīšanas procesu, redzēt kā tas notiek. Ļoti atsaucīga, laipna komanda, viss pārdomāti organizēts.


20.02.2026.g.Rīgas Gaiļezera sākumskolas skolēni piedalījās Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 nodarbībāZīmējam un mēram ceļu
Nodarbības mērķis bija - izmantojot matemātiku, inženieriju un radošumu, izveidot ceļa karti/plānu un aprēķināt tā garumu.
STEM projekts “Zīmējam un mēram ceļu” bija veiksmīgs un izglītojošs mācību uzdevums, kas efektīvi apvienoja matemātiku, inženieriju un radošumu

  

Skolēni aktīvi iesaistījās ceļa plānošanā, mēroga izvēlē un aprēķinos, demonstrējot izpratni par attāluma noteikšanu.
Projekta laikā skolēni:
• pilnveidoja aprēķinu precizitāti,
• trenēja loģisko domāšanu un problēmu risināšanas prasmes,
• mācījās sadarboties grupās un prezentēt savu darbu.


20.02.2026.g. 3. klases skolēni apmeklēja Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 robotikas nodarbību Atskaite par nodarbību “Konstruējam programmvadāmu robotu Helikopteru

  

Audzēkņi uzzināja, kādi ir helikopteru veidi un ar ko atšķiras pasažieru, militārie un glābšanas helikopteri. Pasniedzējs pastāstīja, kādu labumu helikopteri sniedz cilvēkiem — tie palīdz glābt cietušos, dzēst ugunsgrēkus un pārvadāt kravas.
Visinteresantākā daļa bija praktiskais uzdevums, kurā no Lego konstruktora būvēja helikopteru. Katrs centās rūpīgi savienot detaļas un strādāt pārī. Skolēni ne tikai uzzināja daudz jauna par tehniku, bet arī attīstīja uzmanību, loģisko domāšanu un prasmi sadarboties.


 Eiropas Sociālā fonda projektā “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 ietvaros, Rīgas Gaiļezera pamatskolas 1.a un 1.b klases skolēni apmeklēja Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju. Nodarbības “Skaitām pasažierus!” sākumā skolēni ar interesi iesaistījās sarunā par dažādiem transporta veidiem un to iespējām pārvadāt pasažierus, īpašu uzmanību pievēršot vilciena pasažieru vagonam. Diskusija rosināja bērnu aizrautību un vēlmi noskaidrot, kurš transporta veids ir efektīvāks. Praktiskajā daļā izglītojamie, izmantojot vilciena vagona un automašīnu modeļus, modelēja situācijas ar noteiktu pasažieru skaitu. Darba procesā skolēni attīstīja sadarbības prasmes, precizitāti un prasmi sekot norādījumiem.

    

 

Analizējot iegūtos rezultātus, bērni mācījās izdarīt secinājumus un pamatot savu viedokli ar aprēķiniem. Nodarbības noslēgumā skolēni piedalījās kustību rotaļā, iejūtoties vilciena pasažieru lomās un “apstājoties” dažādās stacijās. Katrā pieturā tika veikti kustību uzdevumi, kas veicināja fizisku aktivitāti un pozitīvas emocijas. Nodarbība veiksmīgi apvienoja izziņas procesu, praktisku darbošanos, kritisko domāšanu un aktīvu izkustēšanos.     


“STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” projekta ietvaros 19.03.2026. Rīgas Gaiļezera pamatskolas 2.a un 2.b klases skolēni piedalījās nodarbībāDabīgā uzkoda” par dabisku pārtiku un veselīgu uzkodu gatavošanu. Nodarbības sākumā skolēni ar interesi iesaistījās sarunā par dabiskiem un rūpnieciski apstrādātiem produktiem, pārrunājot to nozīmi veselībā un ikdienas uzturā. Diskusija rosināja bērnu zinātkāri un vēlmi noskaidrot, kā paši var pagatavot veselīgas uzkodas.
Praktiskajā daļā izglītojamie, vadītāja norādījumu vadīti, gatavoja dabīgās uzkodas – trifeles no datelēm, kakao, riekstiem un kokosriekstu skaidiņām. Skolēni paši smalcināja sastāvdaļas, tās sajauca un veidoja dažādu formu bumbiņas. Darba procesā bērni attīstīja sadarbības prasmes, precizitāti, kā arī ievēroja darba higiēnas prasības un mācījās racionāli izmantot pieejamos produktus.

  

Analizējot paveikto, skolēni dalījās iespaidos un secinājumos par dabīgu produktu nozīmi uzturā, kā arī guva izpratni par veselīgu ēdienu pagatavošanu bez termiskas apstrādes. Nodarbības noslēgumā izglītojamie noformēja savas pagatavotās uzkodas.
Nodarbība veiksmīgi apvienoja izziņas procesu, praktisku darbošanos, veselīga dzīvesveida izpratnes veidošanu un radošu pašizpausmi. 


“STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” projekta ietvaros no 23.03.2026. līdz 26.03.2026. Rīgas Gaiļezera pamatskolas 5. un 6. klases skolēni piedalījās nodarbībā ““Procentu pilsēta

Nodarbības mērķis:

Attīstīt skolēnu izpratni par procentu pielietojumu ikdienas situācijās, veicināt sadarbības prasmes, loģisko domāšanu un problēmu risināšanas iemaņas.

Saikne ar mācību programmu:

Nodarbība balstīta uz mācību programmas tematiem:

5.7. “Kā lieto decimāldaļas un procentus?” un

6.5. “Kā sadzīves situācijās izmanto procentus?”.

5. klases ietvaros temats ir būtisks, jo skolēni apgūst daļu pierakstu decimāldaļas veidā un veido izpratni par procentiem un to pielietojumu. Šīs prasmes ir nozīmīgas turpmākajā mācību procesā un ikdienas dzīvē. 6. klases ietvaros skolēni pilnveido prasmi noteikt vienu skaitli kā otra skaitļa procentus, kā arī sistematizē zināšanas un pielieto tās praktisku, tai skaitā autentisku, problēmu risināšanā. 6. klases skolēniem procentu tēma jau bija apgūta iepriekš, tādēļ viņi nostiprināja un padziļināja savas zināšanas. Savukārt 5. klases skolēniem šī bija pirmā iepazīšanās ar procentu jēdzienu un tā praktisko pielietojumu.

Nodarbības gaita:

Nodarbības laikā skolēni tika sadalīti grupās, un katra grupa veica atšķirīgu uzdevumu “Procentu pilsētas” ietvaros. Skolēni strādāja ar praktiskiem uzdevumiem, kas saistīti ar procentu pielietojumu ikdienas situācijās, piemēram, aprēķināja pārtikas produktu cenas, atlaides un procentuālās daļas. Daļa skolēnu veidoja plakātus ar pārtikas produktiem (piemēram, picu), attēlojot procentu sadalījumu un cenas. Citas grupas analizēja cenu izmaiņas un veidoja savus piedāvājumus ar procentu izmaiņām, kā arī attēloja datus diagrammās. Skolēni ne tikai veica aprēķinus, bet arī radoši noformēja savus darbus, vizualizējot rezultātus.(sk.1.pielikumu)

Darba procesā skolēni sadarbojās, diskutēja, salīdzināja risinājumus un pamatoja savu viedokli.

    

 

Rezultāti un secinājumi:

Skolēni aktīvi iesaistījās nodarbībā un ar interesi pildīja uzdevumus. Darbi liecina, ka skolēni spēj pielietot procentus praktiskās situācijās un izprast to nozīmi ikdienas dzīvē. 6. klases skolēni pārliecinoši pielietoja jau esošās zināšanas, savukārt 5. klases skolēni veiksmīgi apguva procentu pamatus.

Nodarbība veicināja matemātisko prasmju attīstību, kā arī sadarbības, komunikācijas un radošās prasmes.


24.03.26 111/112 STEM telpās notika ļoti interesanta nodarbība par 3D modelēšanu tinkercad lietotnē Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 ietvaros. Nodarbības vadītājs rādija kā var tinkercad lietotnē smuki uzmodelēt piekariņu ar skolas nosaukumu. Visi 8.klases skolēni tika praktiski nodarbināti, katram bija iespēja izveidot savu unikālo piekariņu ar skolas nosaukumu. Pēc tam skolēnu izveidotos piekariņus nodarbības vadītājs printēs ārā ar 3D printeri.

    

Ļoti interesanta nodarbība, kur daudz ko jaunu varēja arī apgūt pedagogs. Noderīga informācija dizainā un tehnoloģijās, datorikā un arī inženierzinību skolotājiem. Nodarbības noslēgumā nodarbības vadītājs 3. veiksmīgākos skolēnus izlozēja 3D balvām.


1. aprīlī 2026. gadā mūsu skolas skolēni piedalījās izglītojošā nodarbībā “Trauslā veselība: kā slimības grauj un inovācija glābj cilvēci” projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” ietvaros.

Nodarbības laikā skolēni paplašināja izpratni par cilvēka veselības trauslumu, iepazinās ar dažādu slimību ietekmi uz organismu, kā arī uzzināja, kā medicīnas inovācijas un zinātnes attīstība palīdz glābt dzīvības un uzlabot dzīves kvalitāti. Īpaša uzmanība tika pievērsta tam, cik svarīga ir savlaicīga diagnostika, profilakse un veselīgs dzīvesveids.

Skolēni ar interesi iesaistījās diskusijās, uzdeva jautājumus un dalījās savās pārdomās par redzēto un dzirdēto. Nodarbība bija ne tikai izzinoša, bet arī rosināja apzināties katra cilvēka atbildību par savu veselību.

Apmeklējums veicināja skolēnu izpratni par ārsta profesijas nozīmīgumu un atbildību, kā arī rosināja cieņu pret medicīnas darbinieku darbu. Daudzi skolēni pauda pārsteigumu par to, cik ļoti medicīna ir attīstījusies laika gaitā.

Svarīgi, ka šī pieredze ne tikai paplašināja zināšanas, bet arī attīstīja skolēnu interesi par veselību un zinātni kopumā. Muzeja apmeklējums bija veiksmīgs papildinājums mācību procesam un veicināja skolēnu motivāciju mācīties.

Paldies organizatoriem par vērtīgo un iedvesmojošo pieredzi!


2026. gada 2. aprīlī 4.a klase piedalījās mācību nodarbībā par tēmu “Kā vairojas, aug un attīstās dzīvie organismi?” projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” ietvaros. Nodarbības laikā skolēni kopā ar gidu novēroja dzīvniekus un iepazinās ar to vairošanās uzvedību, mazuļu attīstību un aprūpi.
Praktiskajā daļā skolēni klausījās dzīvnieku skaņas, mācījās tās atpazīt un saistīt ar vairošanās procesiem, kā arī grupās veidoja dzīvnieku attīstības ciklus.
Nodarbība bija izzinoša un skolēniem saistoša. Praktiskās aktivitātes un dzīvnieku novērojumi palīdzēja labāk izprast teorētiskās zināšanas. Skolēni aktīvi iesaistījās darbā, uzdeva jautājumus un veiksmīgi sadarbojās grupās.

      


2026.gada 10. aprīlī 4.a klases skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzejs un piedalījās nodarbībā “Ripo. Pēti. Saproti.” Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 ietvaros.

Nodarbībā skolēni iepazinās ar jēdzieniem kustība, spēks un satiksmes drošība, īpaši pievēršot uzmanību apstāšanās ceļam un tā ietekmējošiem faktoriem (ātrumam, masai, ceļa segumam). Praktiskajā daļā skolēni veidoja automašīnu modeļus, pildīja darba lapas un izspēlēja dažādas satiksmes situācijas.

Pēc nodarbības skolēni apmeklēja muzeju, kur, veicot uzdevumus, meklēja dažādus eksponātus.

Kopumā nodarbība bija izzinoša un praktiska, palīdzot skolēniem labāk izprast kustību un drošību uz ceļa.

   
 


Rīgas Gaiļezera pamatskolas 7.a klase apmeklē P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju

Š.g. 15. aprīlī Rīgas Gaiļezera pamatskolas 7.a klases skolēni apmeklēja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja tematisku ekskursiju “Trauslā veselība: slimības un inovācijas” projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” ietvaros.

Ekskursijas laikā skolēni uzzināja par slimību vēsturi un to preventīvajiem pasākumiem mūsdienās. Īpaši skolēniem patika ekspozīciju noformējums un gida Valda interaktīvi vadītā lekcija.

      

Medicīnas muzeja apmeklējums ir interesants un izzinošs pasākums. To ieteicams apmeklēt ikvienam, jo tas sniedz iespēju paplašināt zināšanas par medicīnas attīstību un cilvēka veselību. Skolēni diskutē ar gidu Valdi par baktērijām Skolēni veic pašpārbaudi par uzzināto

Sagatavoja: 7.a klases audzinātāja


4.b klases skolēni 21. aprīlī apmeklēja Motormuzeju, kur piedalījās izglītojošā nodarbībāRipo. Pēti. Saproti” Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” ietvaros.. Nodarbības laikā skolēni noklausījās stāstījumu par kustības enerģiju un to, kā tā darbīna dažādas mašīnas.

Praktiskajā daļā skolēni piedalījās pētnieciskajā darbā. Viņi veidoja mašīnas no konstruktora detaļām un strādāja grupās. Katras grupas uzdevums bija izmēģināt, kā viņu izveidotās mašīnas pārvietojas pa dažāda veida ceļiem. Skolēni mērīja veikto attālumu, salīdzināja rezultātus un izdarīja secinājumus par to, kā ceļa virsma ietekmē mašīnas kustību.

Pēc nodarbības skolēni apskatīja Motormuzeja ekspozīciju, iepazīstoties ar dažādiem automobiļiem un to vēsturi. Apmeklējums bija gan izzinošs, gan interesants, un skolēni ieguva jaunas zināšanas par kustību, mašīnām un tehnoloģiju attīstību.

4.b klases audzinātāja


 Ekskursija uz Rīgas Motormuzeju.

Nodarbība “Ripo. Pēti. Saproti” Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei”, PVM ID APS1921 ietvaros.

Skolēnu ieguvumi pēc ekskursijas.

1. Par fizikas tēmu (kustība, berze, drošība):

·Izpratne par mehāniku un kustību. Skolēni praktiskos eksperimentos pētīja, kā darbojas berzes spēks, kāpēc ritenis ir viens no svarīgākajiem izgudrojumiem un kā inerce ietekmē transportlīdzekļa apstāšanos.

· Enerģija un vide. Skolēni analizēja dzinēju evolūciju – no tvaika un iekšdedzes dzinējiem līdz mūsdienu elektroauto, izprotot dažādu enerģijas resursu ietekmi uz apkārtējo vidi un gaisa kvalitāti.

· Drošības fizika. Klātienē, vērojot eksponātus un drošības sistēmu attīstību (drošības jostas, gaisa spilveni), skolēni guva priekšstatu par spēkiem, kas iedarbojas sadursmes brīdī, un zinātnisko pamatojumu ceļu satiksmes noteikumu ievērošanai.

   

Skolēni apzinājās savu lomu kā ceļu satiksmes dalībnieki, saprotot, ka noteikumu ievērošana nav tikai pienākums, bet gan cieņpilna līdzāspastāvēšana un rūpes par citu sabiedrības locekļu dzīvību.

Skolēni iepazītās ar unikālo tehnikas kolekciju. Strādājot grupās pie interaktīvajiem stendiem, skolēni mācījās analizēt informāciju, pieņemt lēmumus un kopīgi rast risinājumus inženiertehniskiem izaicinājumiem.

4.c klases audzinātāja


Ekskursija uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu.

Tēma “Kā vairojas, aug un attīstās dzīvnieki?” Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” ietvaros.

Skolēnu ieguvumi pēc ekskursijas.

1. Par dabaszinību tēmu(vairošanās, augšana, attīstība):

· Izpratne par dzīves cikliem. Skolēni klātienē vēroja un salīdzināja dažādu dzīvnieku (zīdītāju, putnu, rāpuļu) attīstības posmus, nostiprinot zināšanas par atšķirībām starp dētajām olām un dzīvdzemdētiem mazuļiem.

· Vecāku rūpes un izdzīvošana. Skolēni analizēja, kā dažādas sugas rūpējas par pēcnācējiem un kādi vides apstākļi nepieciešami veiksmīgai mazuļu izaugšanai.

· Daudzveidības novērtēšana. Skolēni guva priekšstatu par to, cik dažādos laikos un veidos notiek dzīvnieku atjaunošanās dabas ciklā.

Skolēni praktizēja cieņpilnu attieksmi pret apkārtējo vidi un citiem apmeklētājiem, ievērojot zooloģiskā dārza iekšējās kārtības noteikumus (klusums pie voljēriem, dzīvnieku nebarošana).

Skolēni uzzināja par zooloģiskā dārza lomu reto sugu glābšanā, apzinoties savu kā sabiedrības locekļu atbildību biodaudzveidības saglabāšanā.

Grupu darbos vai diskusijās skolēni mācījās argumentēt savu viedokli un ieklausīties biedros, kopīgi meklējot atbildes uz darba lapas jautājumiem.

Apmeklējot valsts nozīmes objektu, skolēni stiprināja saikni ar savas valsts dabas un kultūras vērtībām.


4.c klases audzinātāja 


Š. g. 6. maijā Rīgas Gaiļezera pamatskolas 7. klases skolēni apmeklēja alternatīvu mācību stundu "Konstruējam programmvadāmu robotu i-Robotu" Eiropas Sociālā fonda projekta “STEM un pilsoniskās līdzdalības norises plašākai izglītības pieredzei un karjeras izvēlei” ietvaros.

Alternatīvās stundas laikā skolēni pilnveidoja programmēšanas pamatus, praktizēja konstruēšanas pamatus un programmēja robotus, lai tie veiktu primitīvus uzdevumus.

   

Šī stunda ir lieliskā iespēja skolēniem darbojoties grupās, attīstīt loģisku domāšanu, sadarbības iemaņas un praktiskās prasmes. Kā arī robotikas stunda palīdz labāk saprast tehnoloģijas un sagatavoties nākotnes profesijām.

Sagatavoja: 7.a klases audzinātāja

Par bērnu  uzņemšanu Rīgas Gaiļezera pamatskolas 

1.klasēs.

2026./2027.mācību gadā.

Dokumenti lejupielādēšanai:


 


Skolas adrese: Hipokrāta iela 27., Rīga, Latvija, LV-1079

Tālruni: 67536800 - Skolas direktors,

  • 67536653 - Direktora vietnieki izglītības jomā,
  • 67304688 - Direktora vietnieks audzināšanas jomā,
  • 67536777 - Saimniecības pārzinis,
  • 67536577 - Sporta kompleksa pārzinis,
  • 67536589 - Skolas dežurants

Fakss: 67536800

e-pasts: rgailps@riga.lv

Personas datu apstrāde 

Piekļūstamības paziņojums

Piekļūsamības izvērtēšanas protokols

Atbalsta komisija:

  • Sociālais pedagogs - 322.kab., t.67536336
  • Skolas psihologs - 328.kab.
  • Speciālais pedagogs - 236.kab.
  • Logopēds - 331.kab.
  • Skolas medmāsa - 141.kab., t.67536589